Odporúčané čítanie - od knihovníkov (2)

Podujatie
Dátum:: streda, 22. apríl 2020 00:00 - štvrtok, 30. apríl 2020 00:00

 

Odporúča na čítanie L. Dombi:

 

Ovídius: Metamorfózy

 

Publius Ovídius Naso napísal svoje Metamorfózy, známe aj ako Premeny, ešte pred svojím vyhnanstvom. Toto dielo bolo nesmierne populárne v nasledujúcich obdobiach. Nečudo. Pozostáva z 15 kníh, v ktorých je obsiahnutých vyše 200 antických bájí, do 13. knihy gréckych. Posledné  dve obsahujú báje rímske. Dielo bolo v našich končinách vydané mnohokrát. V slovenčine naposledy v dvoch zväzkoch vo vydavateľstve Thetis. Najzaujímavejšie sú však určite české vydania z 50. a 60. rokov, ktoré obsahujú ilustrácie Pabla Picassa, ktoré vytvoril na začiatku 30. rokov.

Najpútavejšie na tomto diele je, že ho človek nedokáže položiť. Jednotlivé báje sú tak dôkladne a premyslene usporiadané, že utvárajú súvislý reťazec príbehov od stvorenia sveta, cez skutky slávnych héroov, pád Tróje, plavbu Enea až po Caesarovu apoteózu.

Ak niekto hľadá jednoducho a pútavo podané antické báje, Ovídius je jednoznačnou voľbou. Antické báje sú neoddeliteľné od záletov najvyššieho boha Dia (Jupitera), z ktorých pochádzajú najprv niektorí ďalší bohovia a bohyne, neskôr králi (napr. Minós), hrdinovia (napr. Perseus, Herakles), ale aj prenádherná Helena. Veľký priestor dostali aj báje okolo Apolóna.

Celé dielo dostalo svoj názov podľa bájí. v ktorých dochádza k určitej premene. Takými typmi príbehom sa antická mytológia len tak hemží. Mnohé postavy sa menia na rastliny či zvieratá. Niektoré sú týmto spôsobom zachránené, iné trestané. Niektorým dokonca ich premena prináša následne smrť. Ale je tu aj opačný príklad, keď sa z mravcov stali ľudia, Myrmidoni.

Nemôžu tu však chýbať najznámejšie výpravy: činy už spomínaného Persea, kalydónsky lov, Théseovo zabitie Minotaura, boj Lapithov s kentaurmi, zahrnutí sú i Iásón a Herakles. V 13. knihe vrcholia grécke báje pádom Tróje.

Tu prechádza autor do bájí rímskych. Osoba, ktorá ich prepojuje, je Afroditin (Venušin) syn Eneas. Jeho útek z Tróje a plavba do Itálie sa stali súčasťou štátnej propagandy raného cisárstva, keďže od neho odvádzal svoj pôvod Július Caesar (viď Vergiliova Eneida). Caesarova smrť a premena na kométu zakončuje Ovídiovo dielo.

 

 

Všetky termíny:


  • Od streda, 22. apríl 2020 00:00 do štvrtok, 30. apríl 2020 00:00
© 2022 Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede